• data 05.11.2024
  • 4 minut čtení
  • Hodnocení

Seznamte se s Keto dietou.

Poznej Ketogenní dietu! Ketogenní dieta je často prezentovaná jako univerzální řešení pro hubnutí, zlepšení výkonnosti a snížení cholesterolu. Realita je však mnohem složitější. Opravdu má nízkosacharidový jídelníček všechny přínosy, které…

Poradna

Poznej Ketogenní dietu!

Ketogenní dieta je často prezentovaná jako univerzální řešení pro hubnutí, zlepšení výkonnosti a snížení cholesterolu. Realita je však mnohem složitější. Opravdu má nízkosacharidový jídelníček všechny přínosy, které mu jsou připisovány? Nebo jde o zjednodušený pohled na výživu?

Ketogenní dieta a hladina cholesterolu – existuje souvislost?

Ketogenní dieta bývá často doporučována jako všeobecný přístup k výživě s cílem zhubnout, 
zlepšit výkonnost organismu a snížit hladinu cholesterolu. 
Ve skutečnosti je však toto téma mnohem složitější, než se může zdát. 
Pro maximalizaci zdravotních benefitů keto diety je zásadní pochopit, jak při ní snížit hladinu cholesterolu.

Hlavní předpoklady ketogenní diety.

Krabičková Keto dieta je založena na radikálním omezení příjmu sacharidů ve stravě. Podle jejích zásad byste měli přijímat:

5-10 % kalorií ze sacharidů,
70-80 % kalorií z tuků,
20-25 % kalorií z bílkovin.
To jsou zcela jiné poměry, než na jaké je většina z nás zvyklá. Pro člověka, který by měl denně sníst 3000 kcal, takové rozdělení makroživin znamená, že sní pouze 300 kcal ze sacharidů. Pokud začneme sčítat chléb, rýži a těstoviny snědené během dne, bude výsledek nejspíš několikanásobně vyšší.

Ketogenní dieta teoreticky předpokládá, že po prvních 2 až 4 týdnech se váš metabolismus dostane do stavu ketózy a tělo začne čerpat energii z ketolátek místo z glykogenu. Bohužel výsledky výzkumu v této oblasti nejsou jednoznačně pozitivní. U lidí vyšetřovaných v přechodném období jsou často diagnostikovány následující „vedlješí účinky“:

potíže se soustředěním
únava
časté močení
zvýšené riziko vzniku močových kamenů
dysregulace střevní peristaltiky v důsledku sníženého přísunu vlákniny,
hormonální poruchy (zejména kortizolu a hormonů štítné žlázy).
Ženy na ketogenní dietě také uvádějí poruchy menstruačního cyklu a snížení plodnosti.

Zní to až moc děsivě? Podívejte se na to z jiného úhlu pohledu: velmi omezující diety fungují hlavně ve specifických případech. A právě pro ně je ketogenní dieta vhodná. Hledáte vyvážené, chutné diety, které vám pomohou zhubnout nebo nabrat svalovou hmotu? Podívejte se na nabídku Nice To Fit You a vyberte si správnou dietu právě pro Vás!

Tukobílkovinná strava a hladina cholesterolu.

Keto dieta se skládá především z produktů bohatých na tuky. Kromě zdravých potravin, jako jsou ořechy a semínka, obsahuje také složky běžně spojované se špatným lipidovým profilem – plnotučné mléčné výrobky, tučné maso a sýry. Jaký je tedy vztah mezi ketogenní dietou a cholesterolem?

Na internetu se můžete dočíst, že zdravá strava s nízkým obsahem sacharidů a zároveň bohatá na tuky je účinná při snižování hladiny cholesterolu. Bohužel pro to neexistují žádné jasné důkazy. Vědecký výzkum dokonce naznačuje souvislost mezi stavem ketózy a růstem celkové hladiny cholesterolu a LDL cholesterolu (lipoproteinů o nízké hustotě).
Zároveň je pozorován vztah mezi zvýšenou hladinou cholesterolu v důsledku užívání ketogenní diety a zvýšenou hladinou bílkoviny v CRP, která mimojiné signalizuje zánět.

Existují důkazy, že hladina celkového a LDL cholesterolu se při ketogenní dietě může krátkodobě zvýšit, ale z dlouhodobého hlediska obvykle klesá, zatímco hladina „dobrého“ HDL cholesterolu zůstává stabilní nebo se zvyšuje. Ačkoli lze najít mnoho studií, které to potvrzují, často nejsou přímo spojeny s konkrétním dietním trendem, jako je Keto dieta.

Přestože spolu Keto dieta a hladina cholesterolu souvisí, nelze s jistotou říci, jak toto stravování ovlivní váš organismus. Hodně záleží na tom, zda je váš zvýšený lipidový profil způsoben genetickými faktory (a vyskytl se například u vašich rodičů), nebo je důsledkem nesprávných stravovacích návyků.

Pro koho je ketogenní dieta vhodná ?

Vzhledem k potenciálně negativnímu vlivu na zdraví je třeba Keto dietu nasazovat opatrně. Než ze svého jídelníčku vyřadíte sacharidy, konzultujte tuto změnu se svým lékařem nebo kvalifikovaným dietologem. Může se ukázat, že nízkosacharidová dieta pro vás nebude dobrým řešením.
Komu se tedy doporučuje přejít na ketogenní dietu? Lidem, kteří bojují s obezitou, pacientům trpícím Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou, lidem trpícím epilepsií rezistentní na léky, pacientům, kteří trpí cukrovkou nebo se potýkají s inzulinovou rezistencí.

Nezapomeňte, že uvést tělo do stavu ketózy není snadné. Zvažte využití služeb dietologa, který vám pomůže připravit jídla zohledňující váš zdravotní stav.

Na nízkosacharidovou dietu dobře platí přísloví „všeho moc škodí“. Dlouhodobé omezování sacharidů ve prospěch tuků zvyšuje nejen riziko avitaminózy, ale především riziko vzniku onemocnění souvisejících s konzumací velkého množství mastných kyselin. V nabídce Nice To Fit You však máte na výběr ze dvou možností. Pokud hledáte stravovací plán s nižším obsahem sacharidů, vyzkoušejte krabičkovou dietu ProActive. Tento program je ideální pro ty, kteří chtějí zdravě podpořit nárůst svalové hmoty a zlepšit svou výkonnost, aniž by zatěžovali své tělo. Kromě toho nabízíme také dvě varianty ketogenní diety – Keto a Keto+.


Kalorická kalkulačka

1500, 2000, 2500 nebo víc? Jaké množství kalorií je pro Vás optimální? Vyplňte formulář a poznejte své potřeby a své tělo.

Jaký je Váš cíl
Kolik měříte a vážíte?
Kolik máte let a jak často cvičíte?
Vaše pohlaví?

Vaše kalorická potřeba je: